ყველაფერი სასწავლო პროცესის შესახებ
ადმინისტრაციული რეგისტრაცია გულისხმობს სტუდენტის მიერ უნივერსიტეტის სასარგებლოდ სემესტრული სწავლის საფასურის გადახდას უნივერსიტეტის რექტორის მიერ დადგენილ ვადაში. ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გავლა წარმოადგენს აკადემიური რეგისტრაციის გავლის წინაპირობას.
როგორ ხდება აბიტურიენტთა პირველადი რეგისტრაცია?
სასწავლო წლის დაწყებამდე ევროპის უნივერსიტეტში აბიტურიენტთა მიღების მიზნით ეწყობა სპეციალური სივრცე, სადაც  შესაბამისი ფაკულტეტის სასწავლო პროცესის მართვის მენეჯერები უზრუნველყოფენ აბიტურიენტთა რეგისტრაციას და მათთვის რელევანტური ინფორმაციის მიწოდებას. ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გასავლელად აბიტურიენტმა უნდა წარმოადგინოს შემდეგი დოკუმენტები:
• განცხადება რექტორის სახელზე (ივსება ადგილზე);
• პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;
• ატესტატის ნოტარიულად დამოწმებული ასლი ან დედანი;
• სამხედრო მიწერის მოწმობის ასლი (ვაჟების შემთხვევაში);
• ფოტოსურათი 3X4 (1 ცალი), ასევე ელექტრონული ვერსია CD დისკზე.
როგორ გავაფორმო ხელშეკრულება?
იმ შემთხვევაში, თუ აბიტურიენტი სრულწლოვანი, იგი უფლებამოსილია თავად მოაწეროს ხელი ხელშეკრულებას. რაც შეეხება, არასრულწლოვან პირს მას ხელშეკრულების გასაფორმებლად თან უნდა ახლდეს მშობელი/მეურვე/მშობლისგან მინდობილი პირი, რომელმაც თან უნდა იქონიოს: პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი, აბიტურიენტის დაბადების მოწმობა; ხოლო, თუ ხელშეკრულებას ხელს აწერს მინდობილი პირი, მან დამატებით უნდა წარმოადგინოს ნოტარიულად დამოწმებული მინდობილობა.
როდის ვიხდი სწავლის საფასურს?
სწავლის საფასურის გადახდა ხდება სემესტრულად, ადმინისტრაციული რეგისტრაციისათვის დადგენილ ვადებში ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულების შესაბამისად. ამასთან, სტუდენტის განცხადების საფუძველზე შესაძლებელია დადგინდეს სწავლის საფასურის გადახდის ინდივიდუალური გრაფიკი.
როგორ გავიარო აკადემიური რეგისტრაცია?
ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გავლის შემდეგ, რექტორის ბრძანებით დადგენილ ვადებში, სტუდენტი გადის აკადემიურ რეგისტრაცია - ირჩევს საგანმანათლებლო პროგრამით გათვალისწინებულ სასწავლო კურსებს. საგნების არჩევა ხდება ევროპის  უნივერსიტეტის  სასწავლო პროცესის მართვის ელექტრონული სისტემის/ბაზის eunsis.eun.edu.ge მეშვეობით. საგნების ასარჩევად სტუდენტს ენიჭება მომხმარებლის სახელი და პაროლი. საჭიროების შემთხვევაში საგნების არჩევაში სტუდენტს ეხმარება ფაკულტეტის სასწავლო პროცესის მართვის მენეჯერი.
შემიძლია თუ, არა სწავლის დაწყების შემდგომ არჩეული საგნების შეცვლა?
სტუდენტი უფლებამოსილია სწავლის დაწყებიდან ერთი კვირის განმავლობაში განცხადებით მიმართოს უნივერსიტეტს და მოითხოვოს არჩეულ სასწავლო კურსებში ცვლილების განხორციელება.
რამდენი კრედიტის დაგროვების უფლება მაქვს სასწავლო წლის განმავლობაში?
სტუდენტის სასწავლო დატვირთვა ერთი აკადემიური წლის მანძილზე არ უნდა აღემატებოდეს 75 კრედიტს.
რა არის GPA?
GPA არის კრედიტებთან შეწონილი საშუალო ქულა, რომელიც გამოითვლება შემდეგი პრინციპით: შეფასების 100 ქულიანი სისტემის 4 ქულიან შეფასებაზე გადასაყვანად 1 ქულა უტოლდება 0.04 ქულას (მაგალითისთვის 100 ქულა უდრის 4, 99 უტოლდება 3.96 და ა.შ). სტუდენტის GPA შესაძლებელია გამოყენებულ იქნეს სტუდენტთა აკადემიური მოსწრების და აკადემიური მოსწრების პროგრესიის შესაფასებლად.
როდის ხდება ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის შედგენა?
ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის შემუშავება ხდება კანონმდებლობის ფარგლებში სტუდენტის სტატუსის აღდგენის, შიდა და გარე მობილობით სარგებლობის, გაცვლით პროგრამებში მონაწილეობის შემთხვევებში, სპეციალური საჭიროებისა და სხვადასხვა აკადემიური მომზადების დონის მქონე სტუდენტისთვის სასწავლო პროცესში ეფექტურად ჩართვის მიზნით. ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის შემუშავება ხორციელდება სტუდენტთან შეთანხმებით საგანმანათლებლო პროგრამის ხელმძღვანელის, სასწავლო პროცესის მართვის მენეჯერის და ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის წარმომადგენლის ჩართულობით.
რა მოხდება თუ სწავლის დაწყებიდან ერთი კვირის შემდეგ მომიწია სტუდენტის სტატუსის  შეჩერება?
იმ შემთხვევაში, თუ სტუდენტი სწავლის დაწყებიდან ერთი კვირის  შემდეგ, განახორციელებს რეგისტრირებული საგნის გაუქმებას ან/და შეიჩერებს სტუდენტის სტატუსს მას დაეკისრება თანხა სწავლის სემესტრული საფასურის ოდენობით და სტუდენტის სტატუსის აღდგენის შემდეგ მოუწევს აღნიშნული თანხის გადახდა.
როგორ მოვიპოვო სტუდენტის სტატუსი  ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე?
სტუდენტის სტატუსი ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე ბაკალავრიატის/ერთსაფეხურიან  საგანმანათლებლო  პროგრამაზე  შეგიძლიათ მოიპოვოთ შემდეგ  შემთხვევებში:
• თუ ხართ უცხო ქვეყნის მოქალაქე ან მოქალაქეობის არმქონე და უცხო ქვეყანაში მიიღე სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება;
• თუ ხართ საქართველოს მოქალაქე, უცხო ქვეყანაში მიიღე სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება და სრული ზოგადი განათლების ბოლო 2 წელი ისწავლე უცხო ქვეყანაში;
• თუ ხართ უცხო ქვეყნის მოქალაქე (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), სწავლობ/სწავლობდით და მიღებული გაქვ კრედიტები/ კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში.
• თუ ხართ საქართველოს მოქალაქე (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის პერიოდში უცხო ქვეყანაში ცხოვრობდით არანაკლებ 75 დღისა ერთ-ერთი სემესტრის განმავლობაში და მიღებული გაქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში.
როგორ მოვიპოვო სტუდენტის სტატუსი საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე?
სტუდენტის სტატუსი საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამაზე შეგიძლიათ მოიპოვოთ შემდეგ შემთხვევებში:
• თუ უცხო ქვეყანაში მიიღე შესაბამისი უმაღლესი განათლების აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
• თუ ხართ უცხო ქვეყნის მოქალაქე (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), სწავლობთ/სწავლობდით და მიღებული გაქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურაში;
• თუ ხართ საქართველოს მოქალაქე (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის პერიოდში უცხო ქვეყანაში ცხოვრობდით არანაკლებ 75 დღისა ერთ-ერთი სემესტრის განმავლობაში და მიღებული გაქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურაში;
• თუ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში საბაკალავრო ან ერთსაფეხურიან პროგრამაზე ჩაირიცხეთ ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე;
• თუ ხართ უცხო ქვეყნის მოქალაქე და საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის გაგრძელების უფლება მოიპოვეუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონის ამოქმედებამდე და გაქვთ საქართველოში გაცემული სახელმწიფოს მიერ აღიარებული უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
რას ნიშნავს სტუდენტის სტატუსის შეჩერება?
სტუდენტის სტატუსის შეჩერება გულისხმობს, სტუდენტის სტატუსის შეჩერების ვადით სტუდენტსა და უნივერსიტეტს შორის არსებული უფლება-მოვალეობისგან დროებით გათავისუფლებას. სტუდენტის სტატუსის შეჩერების საფუძველი შეიძლება გახდეს:
• პირადი განცხადება (მიზეზის მითითების გარეშე).
• უცხო ქვეყანაში, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლა, გარდა გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში სწავლისა.
• ორსულობა, მშობიარობა, ბავშვის მოვლა ან ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესება.
• სტუდენტსა და დაწესებულებას შორის საგანმანათლებლო მომსახურების  ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ფინანსური ვალდებულებების (სწავლის საფასურის გადაუხდელობა) დარღვევა;
• ადმინისტრაციული ან/და აკადემიური რეგისტრაციის გაუვლელობა.
• უცხოელი სტუდენტის მიერ ჯანმრთელობისა და უბედური შემთხვევის დაზღვევის არ ფლობა;
• ერთიანი ეროვნული გამოცდების/საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე ჩარიცხული უცხო ქვეყნის მოქალაქე სტუდენტის მიერ, სასწავლო კომპონენტის შეფასების სულ მცირე ერთ კომპონენტში შეფასების არ მიღება, აკადემიური რეგისტრაციის გავლიდან 45 კალენდარული დღის განმავლობაში.
რას ნიშნავს სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტა?
სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტის შესახებ გამოიცემა რექტორის ბრძანება, რაც იწვევს სტუდენტთან დადებული ხელშეკრულების მოშლასთუმცა, მხარეები არ თავისუფლდებიან ხელშეკრულების მოშლამდე წარმოშობილი და შეუსრულებელი ურთიერთვალდებულებების შესრულებისგან. სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტის საფუძველი შეიძლება გახდეს:
•  საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულება მოცემულ საფეხურზე;
•  პირადი განცხადება;
•  სტუდენტის სტატუსის შეჩერებიდან 5-წლიანი ვადის გასვლა, გარდა კანონმდებლობით გათვალისწინებული შემთხვევისა;
•  გარდაცვალება ან გარდაცვლილად აღიარება სასამართლოს მიერ;
•  სტუდენტის მიერ ისეთი დისციპლინური გადაცდომა, რომლისთვისაც უნივერსიტეტის ეთიკისა და დისციპლინური პასუხისმგებლობის კოდექსით გათვალისწინებულია სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტა;
•  მოქმედი კანონმდებლობით გათვალისწინებული სხვა საფუძვლები.
როგორ ხდება სტუდენტის სტატუსის აღდგენა?
სტატუსშეჩერებული სტუდენტი უფლებამოსილია საკუთარი განცხადების საფუძველზე აღიდგინოს სტუდენტის სტატუსი. სტუდენტის სტატუსის აღდგენა (გარდა სემესტრის განმავლობაში ფინანსური ვალდებულების შეუსრულებლობის მიზეზით სტატუსის შეჩერებისა მიზეზისა) დასაშვებია სწავლის დაწყებიდან არაუგვიანეს 6 კვირისა. სტატუსშეჩერებულ სტუდენტს უფლება აქვს სტუდენტის სტატუსი აღიდგინოს  შეჩერებიდან 5 წლის მანძილზე.
როგორ ვისარგებლო გარე მობილობით?
უნივერსიტეტში მობილობა ხორციელდება სსიპ - განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის უფროსის სამართლებრივი აქტით დადგენილ ვადებში, შემოდგომის და გაზაფხულის სემესტრში. მობილობის უფლების მოსაპოვებლად უნდა დარეგისტრირდეთ ელექტრონულ პორტალზე. მობილობა შესაძლებელია განხორციელდეს უმაღლესი განათლების ერთი საფეხურის ფარგლებში.
როგორ ვისარგებლო   შიდა   მობილობით?
შიდა მობილობა ცხადდება რექტორის ბრძანების საფუძველზე გაზაფხულის და შემოდგომის  სემესტრის დასაწყისში. შიდა მობილობაში მონაწილეობის უფლება აქვს სტუდენტს იმ შემთხვევაშიც, როცა მას შიდა მობილობის გამოცხადების მომენტისათვის შეჩერებული აქვს სტუდენტის სტატუსი.
შიდა მობილობა შესაძლებელია განხორციელდეს უმაღლესი განათლების ერთი საფეხურის ფარგლებში. დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის/ვეტერინარის საგანმანათლებლო პროგრამები განიხილება აკადემიური უმაღლესი განათლების პირველი საფეხურის საგანმანათლებლო პროგრამასთან თავსებადად.
რა არის პლაგიატი?
პლაგიატი არის სხვისი ინტელექტუალური შრომის შედეგის, ტექსტის, იდეის, კონცეფციის, ვიზუალური ან/და აუდიო-მასალის, ნებისმიერი სახის მონაცემის მითვისება, თარგმნა და გავრცელება შესაბამისი წყაროს მითითების გარეშე.

Everything about the learning process
Administrative registration involves the payment of a semester tuition fee by a student in favor of the University within a time limit set by the Rector of the University. Passing the administrative registration is a prerequisite for passing the academic registration.
How is done the initial registration of entrants ?
Before the beginning of the academic year, a special space is set up at European University to admit entrants, where the relevant faculty management process managers ensure the registration of entrants and provide them with relevant information. To complete the administrative registration, the entrant must submit the following documents:
- Application in the name of the Rector (to be filled in on the spot);
- Copy of ID card;
- Notarized copy or original of the Complete General Education Certificate;
- Copy of military correspondence certificate (in case of sons);
- Photo 3X4 (1 piece), as well as electronic version on CD.
How do I sign a contract?
If the entrant is an adult, he / she is entitled to sign the contract himself / herself. As for the minor, he / she must be accompanied by a parent / guardian / parent-authorized person to sign the contract, who must have: a copy of the identity document, the entrant's birth certificate; And, if the contract is signed by a proxy, he / she must additionally submit a notarized power of attorney.
When do I pay the tuition fee?
Tuition is paid on a semester basis, within the timeframe set for administrative registration, in accordance with the contractual obligation. However, based on the student's application, it is possible to determine an individual schedule for payment of tuition fees.
How do I register academically?
After passing the administrative registration, within the timeframe set by the order of the Rector, the student goes through the academic registration - chooses the learning courses provided by the educational program. Subjects are selected through the eunsis.eun.edu.ge e-learning system / database of European University. The student is given a username and password to select subjects. If necessary, the student is assisted in choosing subjects by the faculty management process manager.
Can I change my chosen subjects after starting my studies?
The student is entitled to apply to the University within one week from the beginning of the study and request a change in the chosen study courses.
How many credits do I have to accumulate during the academic year?
The student study load for one academic year should not exceed 75 credits.
What is a GPA?
The GPA is the weighted average score of the credits, which is calculated according to the following principle: to convert a 100-point grading system to a 4-point grade, 1 point equals 0.04 points (for example, 100 points equals 4, 99 equals 3.96, etc.). Student GPA can be used to assess student academic achievement and academic achievement.
When is an individual curriculum compiled?
An individual curriculum is compiled within the law to restore student status, use internal and external mobility, participate in exchange programs, and effectively involve students in the learning process with special needs and different levels of academic training. The compile of an individual curriculum is carried out in agreement with the student with the involvement of the head of the educational program, the manager of the educational process management and a representative of the quality assurance service.
What if I had to suspend my student status a week after starting my studies?
In case the student cancels the registered subject and / or suspends the student status one week after the start of the study, he / she will be charged the amount of the semester tuition fee and will have to pay the mentioned amount after the restoration of the student status.
How do I get student status without passing the Unified National Examinations?
Student status without passing the Unified National Examinations for a bachelor's / one-level education program can be obtained in the following cases:
- If you are a foreign citizen or stateless person and have received a full general or equivalent education in a foreign country;
- If you are a citizen of Georgia, get a full general or equivalent education in a foreign country and study in a foreign country for the last 2 years of full general education;
- If you are a foreign national (except for students participating in a joint higher education program and students participating in an exchange education program), you are studying / have studied and have earned credits / qualifications in a higher education institution recognized in accordance with the legislation of that country.
- If you are a citizen of Georgia (except for students participating in a joint higher education program and students participating in an exchange education program), you have lived in a foreign country for at least 75 days during one of the semesters and have received credits / qualifications in a higher education institution recognized in accordance with the legislation of that country.
How do I get student status without taking the Common Master's exams?
You can obtain student status in a master's degree program without passing the general master's exams in the following cases:
- If you have received a document certifying the academic degree of higher education in a foreign country;
- If you are a foreign citizen (except for students participating in a joint higher education program), you are studying / have studied and have received credits / qualifications for a master's degree from a higher education institution recognized in a foreign country in accordance with the legislation of that country;
- If you are a citizen of Georgia (except for students participating in a joint higher education program and students participating in an exchange education program), you have been living in a foreign country for at least 75 days during one of the semesters while studying at a foreign higher education institution and you have received credits / qualifications in a foreign country for a master's degree from a higher education institution recognized in accordance with the legislation of that country;
- If you are enrolled in a bachelor's or one-level program in a higher education institution without passing the Unified National Examinations;
- If you are a foreign citizen and you have the right to continue your studies in a higher education institution of Georgia before the enactment of the Law of Georgia on Higher Education and you have a document certifying higher education issued by the state in Georgia.
What does it mean to suspend student status?
Suspension of student status means temporary release from the rights and obligations between the student and the university for the period of suspension of student status. The grounds for suspension of student status may be:
- Personal statement (without specifying the reason).
- Studying in a foreign country, in a higher education institution, in addition to studying under an exchange educational program.
- Pregnancy, childbirth, child care or deteriorating health.
- Violation of financial obligations (non-payment of tuition fees) under the educational services agreement between the student and the institution;
- Failure to administer administrative and / or academic registration.
- The foreign student's failure to hold health and accident insurance;
- Failure to receive a grade in at least one component of the study component assessment by a foreign student enrolled without passing the Unified National Exams/Common Master's Exams within 45 calendar days of passing the academic registration.
What does termination of student status mean?
The rector orders the termination of the student status, which leads to the termination of the contract with the student. However, the parties are not exempt from fulfilling the obligations arising before the termination of the contract.
The grounds for termination of student status may be:
- Completion of the educational program at a given level;
- Personal Statement;
- Expiration of 5 years from the suspension of student status, except in cases provided by law;
- Death or acknowledgment of death by a court;
- Disciplinary misconduct by a student for which the University Code of Ethics and Disciplinary Responsibility provides for termination of student status;
- Other grounds provided by the current legislation.
How is student status restored?
A suspended student is entitled to restore student status on the basis of his / her own application. Restoration of student status (except for the reason for suspension of status due to non-fulfillment of financial obligations during the semester) is allowed no later than 6 weeks after the start of studies. A suspended student has the right to restore student status within 5 years of the suspension.
How do I use external mobility?
Mobility at the University is carried out within the timeframes established by the legal act of the Head of the Education Management Information System LEPL, in the autumn and spring semesters. To gain the right to mobility, you must register on the electronic portal. Mobility can be implemented within one level of higher education.
How do I use internal mobility?
Internal mobility is announced by order of the Rector at the beginning of the spring and autumn semesters. A student has the right to participate in internal mobility even if he / she has his / her student status suspended at the moment of announcing internal mobility.
Internal mobility can be implemented within one level of higher education. The educational programs of a graduate doctor / dentist / veterinarian are considered to be compatible with the educational program of the first level of academic higher education.
What is plagiarism?
Plagiarism is the misappropriation, translation and dissemination of any kind of data, the result of someone else's intellectual work, text, idea, concept, visual and / or audio material, without reference to the relevant source.