"ევროპის უნივერსიტეტში" მეანობა-გინეკოლოგიის დეპარტამენტის პირველი კონფერენცია "მტკიცებულებიდან პრაქტიკამდე“ გაიმართა
16 ივნისს "ევროპის უნივერსიტეტში" მეანობა-გინეკოლოგიის დეპარტამენტის პირველი კონფერენცია "მტკიცებულებიდან პრაქტიკამდე“ გაიმართა.
ღონისძიება მედიცინის ფაკულტეტის დეკანმა, ნათია ჯოჯუამ გახსნა, რის შემდეგაც, დამსწრეებს სიტყვით ჯანდაცვის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, თამარ გაბუნიამ, მიმართა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ თავის სიტყვაში კონფერენციის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ  მსგავსი ტიპის ღონისძიებებს  ექიმების უნარ-ჩვევების გაძლიერებაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს. თამარ გაბუნიას თქმით, მეანობა-გინეკოლოგია დემოგრაფიული სიტუაციისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი მიმართულებაა და მისი განვითარება სახელმწიფო პრიორიტეტს წარმოადგენს.
კონფერენციაში სხვადასხვა რეგიონის 200-მდე ექიმმა მიიღო მონაწილეობა. საპატიო თავმჯდომარე მეან-გინეკოლოგი არჩილ ხომასურიძე იყო.  ღონისძიებაზე დარგის წარმომადგენლებმა და პროფესორებმა კონკრეტული შემთხვევების შესახებ ისაუბრეს.
მეანობა-გინეკოლოგიის დეპარტამენტის პირველ კონფერენციაზე მოხსენებით წარსდგნენ:
• მაკა დარასელია, მედიცინის დოქტორი, ევროპის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი
• მაკა გეგეჭკორი, თსსუ კლინიკური პროფესორი, ზურაბ საბახტარაშვილის კლინიკის სასწავლო-სამეცნიერო მიმართულების ხელმძღვანელი, საქართველოს გინეკოლოგ-ენდოკრინოლოგთა ასოციაციის ხელმძღვანელი
• ლალი ფხალაძე, მედ. აკად. დოქტორი, თსუ პროფესორი, „პროფ. ჟორდანიას და პროფ. ხომასურიძის რეპროდუქტოლოგიის ინსტიტუტის“ კლინიკური დირექტორი და ელისაბედ ფხალაძე - დავით ტვილდიანის სამედიცინო უნივერსიტეტის მე-5 კურსის სტუდენტი
• ჯენარო ქრისტესაშვილი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის, რეპროდუქტოლოგიისა და მეანობა-გინეკოლოგიის დეპარტამენტის პროფესორი, რეპროდუქციული მედიცინის ცენტრი "უნივერსის" გენერალური დირექტორის მოადგილე სასწავლო და სამეცნიერო დარგში,
• ლევან კობალაძე , მედიცინის დოქტორი, სახ. მართვის მაგისტრი, რეპროდუქციული მედიცინის ცენტრი „უნივერსი“
• მამუკა მგელიაშვილი, მედიცინის დოქტორი, MMT ჰოსპიტალის ონკო-გინეკოლოგი, მეან-გინეკოლოგი
• ალექსანდრე ხელაია, მედიცინის დოქტორი, ევროპის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, უროლოგიის ეროვნული ცენტრი, საქართველოს უროლოგთა ასოციაციის ქალთა უროლოგიის სექციის ხელმძღვანელი
• ნინო დავიდოვა, ექიმი რეპროდუქტოლოგი, გინეკოლოგი, თსუ დოქტორანტი, „პროფ. ჟორდანიას და პროფ. ხომასურიძის რეპროდუქტოლოგიის ინსტიტუტი“. ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი.
• თეონა მაჭარაშვილი, ექიმი მეან-გინეკოლოგი, „აკად. ო ღუდუშაურის სახელობის კლინიკა“. ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი.
• პაატა ჟორჟოლიანი, თსსუ მეანობა-გინეკოლოგიის დეპარტამენტის ასისტენტ-პროფესორი, „აკად. ო. ღუდუშაურის სახელობის კლინიკის” პერინატალური ცენტრის ხელმძღვანელი
• თემურ გაგნიძე, მედიცინის დოქტორი, კლინიკა ,,უნივერსის’’ გენერალური დირექტორი, ანდროლოგთა ასოციაციის პრეზიდენტი
• დაკა კაპანაძე, მედიცინის დოქტორი, „ორსულობისა და ჰემოსტაზის პათოლოგიის ცენტრის“ ხელმძღვანელი, საქართველოს მეან-გინეკოლოგთა და პერინატოლოგთა ასოციაციის წევრი
• მაკა ჭიპაშვილი, მედიცინის დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი
• მაკა ჯორბენაძე, მედიცინის დოქტორი, რეპროდუქტოლოგი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი
• გიორგი თოდრია, ბავშვთა კარდიოლოგი, „ჯო ენის“ საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალი
• ქეთევან ოსიძე, რეპროდუქტოლოგი, მეან-გინეკოლოგი, “ინნოვა ინვიტროს“ ხელმძღვანელი
• ლარისა მელია, მედიცინის დოქტორი, ევროპის უნივერსიტეტის პროფესორი, მეანობა-გინეკოლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი
• რევაზ სულუხია მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მედიცინის
• თამარ უბილავა გინეკოლოგი-რეპროდუქტოლოგი,კლინიკა მედიქეა
• ნატალია ფირცხალავა სდასუს ასოცირებული პროფესორი, „აკად. ო ღუდუშაურის სახელობის ეროვნული სამედიცინო ცენტრი“

First conference of the Department of Obstetrics and Gynecology, "From Evidence to Practice," was held at European University
On June 16, the first conference of the Department of Obstetrics and Gynecology, "From Evidence to Practice," was held at European University.
The event was opened by the Dean of the Faculty of Medicine, Natia Jojua, followed by an address from the First Deputy Minister at the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs, Tamar Gabunia.
In her speech, the First Deputy Minister emphasized the importance of the conference and noted that similar events make a significant contribution to strengthening the skills of doctors. According to Tamar Gabunia, obstetrics and gynecology is a particularly important field for the demographic situation, and its development is a state priority.
About 200 doctors from different regions participated in the conference. The honorary chairman was obstetrician-gynecologist Archil Khomasuridze. At the event, representatives of the field and professors discussed specific cases.
The following individuals presented reports at the conference:
• Maka Daraselia, Doctor of Medicine, Associate Professor at European University
• Maka Gegechkori, Clinical Professor at Tbilisi State Medical University (TSMU), Head of the Educational and Scientific Department of the Zurab Sabakhtarashvili Clinic, Head of the Association of Gynecologists and Endocrinologists of Georgia
• Lali Pkhaladze, MD, Academic Doctor, Professor at Tbilisi State University (TSU), Clinical Director of the Prof. Jordania and Prof. Khomasuridze Institute of Reproductive Medicine and Elisabeth Pkhaladze, 5th-year student at David Tvildiani Medical University
• Jenaro Kristesashvili, Professor at the Department of Reproductive Medicine and Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Deputy General Director of the Reproductive Medicine Center "Universi" in the educational and scientific field
• Levan Kobaladze, Doctor of Medicine, Master of Management, Reproductive Medicine Center "Universi"
• Mamuka Mgeliashvili, Doctor of Medicine, Oncologist-Gynecologist at MMT Hospital, Obstetrician-Gynecologist
• Alexander Khelaia, MD, Associate Professor at European University, National Center of Urology, Head of the Women's Urology Section of the Association of Urologists of Georgia
• Nino Davidova, Reproductive Medicine Doctor, Gynecologist, TSU Doctoral Student, Prof. Jordania and Prof. Khomasuridze Institute of Reproduction, Invited Lecturer at European University
• Teona Macharashvili, Obstetrician-Gynecologist, Academic Clinic named after Ghudushauri, Invited Lecturer at European University
• Paata Zhorzholiani, Assistant Professor at the Department of Obstetrics and Gynecology of TSU, Head of the Perinatal Center at the Ghudushauri Clinic
• Temur Gagnidze, Doctor of Medicine, General Director of the "Universi" Clinic, President of the Association of Andrologists
• Daka Kapanadze, Doctor of Medicine, Head of the "Center for Pregnancy and Hemostasis Pathology," Member of the Association of Obstetricians and Gynecologists and Perinatologists of Georgia
• Maka Chipashvili, Doctor of Medicine, Associate Professor at the Faculty of Medicine of Tbilisi State University
• Maka Zorbenadze, Doctor of Medicine, Reproductive Specialist, Associate Professor at the Faculty of Medicine of Tbilisi State University
• Giorgi Todria, Pediatric Cardiologist at Joe Ann University Hospital
• Ketevan Osidze, Reproductive Specialist, Obstetrician-Gynecologist, Head of "Innova Invitro"
• Larisa Melia, Doctor of Medicine, Professor at European University, Head of the Department of Obstetrics and Gynecology