სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყბის ცენტრის მიერ განხორციელებული აქტივობები სტუდენტებისთვის
2024 წლის 11-17 ივნისის პერიოდში, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრისა და ფაკულტეტების თანაორგანიზებით "სამეცნიერო კვირეული სტუდენტებისთვის 2024" გაიმართა. კვირეულის ფარგლებში, სტუდენტებისათვის სხვადასხვა თემაზე სამუშაო შეხვედრები და სემინარები გაიმართა, რომლებსაც ევროპის უნივერსიტეტის, ქუთაისის უნივერსიტეტის, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალი უძღვებოდა. 14 ივნისს სტუდენტებისთვის გაიმართა ფილმის ჩვენება. კვირეულის დასკვნით დღეს, 17 ივნისს, ფაკულტეტების ორგანიზებით, მოეწყო სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენციები, რომლებშიც მონაწილეობდნენ ბიზნესისა და ტექნოლოგიების, სამართლის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის, მედიცინის ფაკულტეტისა და სტომატოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტები. კვირეულის მიზანია სტუდენტებში კვლევითი უნარების განვითარების ხელშეწყობა, მათთვის სამეცნიერო სტატიისა და კვლევითი პროექტების მომზადების გაცნობა, კვლევის კეთილსინდისიერებისა და ეთიკის პრინციპების გაცნობა იყო.კვირეულის ყველა მონაწილე სტუდენტს მონაწილეობის დამადასტურებელი სერტიფიკატი გადაეცა.
2024 წლის 30 მაისს, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის მიერ ჩატარდა სემინარების მედიცინისა ფაკულტეტის და სტომატოლოგიის ფაკულტეტის ქართულენოვანი და ინგლისურენოვანი პროგრამების სტუდენტებისთვის თემაზე "როგორ მოვამზადოთ პრეზენტაცია კონფერენციისთვის". სემინარის მსვლელობისას სტუდენტები გაეცნენ პრეზენტაციის მომზადების ძირითად პრინციპებს (პრეზენტაციის შინაარსის განსაზღვრა, შინაარსის სტრუქტურირება, პრეზენტაციის დიზაინი და ტექნიკური ასპექტები, ა.შ.) და დასვეს მათთვის საინტერესო შეკითხვები.
2024 წლის 22 აპრილი - 15 მაისის პერიოდში ევროპის უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრისა და ფაკულტეტების მეირ დაგეგმილი "აკადემიური კეთილსინდისიერებისა და პლაგიატის პრევენციის კვირეულის" ფარგლებში სტუდენტებისთვის გამოცხადდა პოსტერების კონკურსი თემაზე „პლაგიატის პრევენცია“. კონკურსში ევროპის უნივერსიტეტის 24-მა სტუდენტმა მიიღო მონაწილეობა, რომელთაგან ჟიურიმ შეარჩია სამი საპრიზო ადგილის მფლობელი: მარიმ ადელ სოლეიმან მოჰამედ - პირველი ადგილი, დევიანი რაჯეშ ჯადჰა - მეორე ადგილი, კრისტელ მელეს კუმვენდა - მესამე ადგილი. კონკურსში მონაწილე ყველა სტუდენტს გადაეცათ სერტიფიკატები და სამახსოვრო პრიზები.
2024 წლის 22 მარტს, "ევროპის უნივერსიტეტის" სტუდენტებისთვის, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის, სავეტერინარო მედიცინის ფაკულტეტის, სამართლის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტისა და ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის ორგანიზებით საინფორმაციო შეხვედრა თემაზე: “აკადემიური კეთილსინდისიერებისა და პლაგიატის პრევენცია" გაიმართა. სტუდენტებს სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის ხელმძღვანელი გვანცა ჯიჩოშვილი შეხვდა. შეხვედრაზე სტუდენტები გაეცნენ აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპებს, უნივერსიტეტში არსებულ "პლაგიატის აღმოჩენის, თავიდან აცილების, პლაგიატის შემთხვევაზე რეაგირების პროცედურების და მექანიზმების წესს“ და უნივერსიტეტში მოქმედ სტუდენტთა კვლევის და საერთაშორისო კონფერენციაში მონაწილეობის დაფინანსების წესს.
2023 წლის 18 აპრილიდან 5 მაისის პერიოდში უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრისა და ფაკულტეტების თანაორგანიზებით ჩატარდა სტუდენტური პოსტერების კონკურსი თემაზე „აკადემიური კეთილსინდისიერება და პლაგიატის პრევენცია“. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეეძლო ევროპის უნივერსიტეტის ნებისმიერი კურსის სტუდენტებს. კონკურსის მიზანს წარმოადგენს სტუდენტებში პლაგიატის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპების გაცნობა. კონკურსში მონაწილე სტუდენტები დაჯილდოვდნენ სამახსოვრო პრიზებით.
2023 წლის 19 - 23 ივნისს უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრისა და ფაკულტეტების თანაორგანიზებით გაიმართა „სამეცნიერო კვირეული სტუდენტებისთვის 2023“, რომლის ფარგლებშიც დაიგეგმა და განხორციელდა სამუშაო შეხვედრები და ვორქშოპები სტუდენტებისთვის მათთვის საინტერესო სხვადასხვა თემაზე. კვირეულის მიზანი იყო კვლევითი უნარების განვითარების ხელშეწყობა სტუდენტებში, მათთვის სამეცნიერო სტატიის და კვლევითი პროექტების მომზადების გაცნობა, კვლევის კეთილსინდისიერებისა და ეთიკის პრინციპების გაცნობა, ა.შ. სამუშაო შეხვედრებს უძღვებოდნენ ევროპის უნივერსიტეტის და ევროპის უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალი. სამუშაო ენები - ინგლისური და ქართული. კვირეულის ყველა მონაწილე სტუდენტს გადაეცა მონაწილეობის დამადასტურებელი სერტიფიკატი.
2022 წლის 10 ივნისს სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრისა და ფაკულტეტების ორგანიზებით დაიგეგმა და განხორციელდა საინფორმაციო შეხვედრების სტუდენტებთან თემაზე „აკადემიური კეთილსინდისიერებისა და პლაგიატის პრევენცია“. შეხვედრაზე სტუდენტები გაეცნენ აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპებს და უნივერსიტეტში არსებულ „პლაგიატის აღმოჩენის, თავიდან აცილების, პლაგიტის შემთხვევაზე რეაგირების პროცედურები და მექანიზმების“ დოკუმენტს. შეხვედრის ბოლოს, სტუდენტებმა შეასრულეს ონლაინ ქვიზი, გამოვლინდნენ გამარჯვებულები. სამუშაო ენა - ქართული და ინგლისური.
2022 წლის 24 მაისს სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის მიერ ჩატარდა ონლაინ შეხვედრა ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის (სამუშაო ენა - ქართული) თემაზე „სამეცნიერო სტატიის წერა“.
2022 წლის 27 მაისს სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის მიერ ჩატარდა ონლაინ შეხვედრა ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის (სამუშაო ენა - ინგლისური) თემაზე „სამეცნიერო სტატიის წერა“.
2022 წლის 12 აპრილი - 26 აპრილის პერიოდში სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის მეირ გამოცხადდა პოსტერების კონკურსი თემაზე „პლაგიატის პრევენცია“. "ევროპის უნივერსიტეტის“ სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის მიერ დაგეგმილი "აკადემიური კეთილსინდისიერებისა და პლაგიატის პრევენციის კვირეულის" ფარგლებში სტუდენტებისთვის თემაზე "პლაგიატის პრევენცია" პოსტერების კონკურსი გამოცხადდა.
კონკურსში „ევროპის უნივერსიტეტის“ ათმა სტუდენტმა მიიღო მონაწილეობა, რომელთაგან სამი  საპრიზო ადგილის მფლობელი გახდა: აფია ტასნემი - პირველი ადგილი, პრაქტიკ სუნილ დესაი - მეორე ადგილი და ანანო გოგოლაძე - მესამე ადგილი.
პოსტერების კონკურსის დანარჩენ მონაწილეებს -  შეჰარბან თჰაჩაპალლათჰ შაჯაჰანს, საინი პიმანშუს, დაიამა ლიტეშ ნანდკიშორს, ფრანკლინ ჩინედუ ნვეზეს, შარმა მრიგაკშიკას, სონუ ვატსას და აჰმად ადობრეის სერტიფიკატები და ჯილდოები გადაეცათ.

Activities for students
On June 11-17, 2024, the European University hosted “Student Research Week 2024" organized by the Research Support Center and the faculties.Within the framework of the week, workshops and seminars on various topics, led by academic and invited staff of European University, Kutaisi University, and Ilia State University were held for students. On June 14, a film screening was organized for students. On the last day of the week, June 17, student scientific conferences were held by the Faculty of Business and Technology; Faculty of Law, Humanities and Social Sciences, Faculty of Medicine and Faculty of Dentistry. The purpose of the week was to promote the development of research skills among students, to introduce them to the preparation of scientific articles and research projects, to familiarize them with the principles of integrity and ethics of research. All participants were awarded certificates of participation.
On May 30, 2024, the Research Support Center held seminars for students of the Faculty of Medicine and Faculty of Dentistry on the topic "How to Prepare a Presentation for Conferences." During the seminars, the students got acquainted with the concepts of presentation preparation, including presentation content, content structure, presentation design, and technical aspects. They also had the opportunity to ask questions of their interest.
From April 22 and May 15, 2024, the Research Support Centre in collaboration with the Faculties of the European University announced a poster competition for students on the topic of "Plagiarism Prevention" within the framework of "Academic Integrity and Plagiarism Prevention Week". The members of the jury selected three winners out of total twenty four participants: first place - Marim Adel Soliman Mohamed, second place – Devyani Rajesh Jadhav, third place - Christel Meles K. Kumwenda. All participants were awarded certificates and special prizes.
On March 22, 2024, the Research Support Center held an information meeting on the topic "Academic integrity and prevention of plagiarism" for the students of the Faculty of Veterinary Medicine, the Faculty of Law, the Faculty of Humanities and Social Sciences, and the Faculty of Business and Technology. At the meeting, the students got acquainted with the principles of academic integrity, the rules of "Detection of plagiarism, prevention of plagiarism, response to plagiarism cases and mechanisms" and the Rule of Financing Student Research and Participation in International Conferences.
In the period from April 18 to May 5, 2023, a student poster competition on the topic "Academic Integrity and Plagiarism Prevention" was held under the co-organization of the Research Support Center and the faculties. The competition was open for the students of all faculties. The purpose of the competition was to raise awareness among students about plagiarism and introduce them to the principles of academic integrity. Students participating in the competition were awarded with memorable prizes.
On June 19 - 23, 2023, the "Student Research Week 2023" was held which was organized by the Research Support Center and the Faculties. During the Student Research Week, a number of meetings and workshops were planned and implemented for students on various topics of interest to them. The purpose of the week was to promote the development of research skills among students, to introduce them to the preparation of scientific articles and research projects, to familiarize them with the principles of research integrity and research ethics, etc. The workshops were led by the academic and visiting staff of the European University. All participating students of the week were given certificates of participation.
On June 10, 2022, information meetings with students on the topic "Academic Integrity and Plagiarism Prevention" were planned and implemented by the Research Support Center and the faculties. At the meeting, the students were introduced to the principles of academic integrity and got familiarized the university document "Procedures and mechanisms for plagiarism detection, prevention, and response to plagiarism incidents". At the end of the meeting, the students completed an online quiz, and the winners were announced. Working language - Georgian and English.
On May 24, 2022, the Research Support Center held an online meeting for students of the Faculty of Medicine of the European University (working language - Georgian) on the topic "Writing a scientific article".
On May 27, 2022, the Research Support Center held an online meeting for students of the Faculty of Medicine of the European University (working language - English) on the topic "Writing a scientific article".
In the period from April 12 to April 26, 2022, a call for posters for the poster competition “Plagiarism Prevention" was announced, which was organized withing the framework of the "Academic Integrity and Plagiarism Prevention Week". Ten students of the European University took part in the competition, three of them won prizes: Afia Tasnemi - first place, Praktik Sunil Desai - second place and Anano Gogoladze - third place. Other participants of the poster competition - Sheharban Thachapallath Shajahan, Saini Pimanshu, Dayama Litesh Nandkishore, Franklin Chinedu Nweze, Sharma Mrigakshika, Sonu Vatsa and Ahmad Adobrey were given certificates and awards. The awarding ceremony of the participants of the poster competition was held in the student space. https://www.eu.edu.ge/ge/news/1796-evropis-universitetis-sametsniero-kvleviti-sakmianobis-khelshecqobis-tsentris-mier